Proiect Comenius

Prima întâlnire a avut loc în Turcia în perioada 21-25 noiembrie 2011.

Sarcina școlii noastre și implicit a profesorului coordonator, Gheorghe Liliana, a fost de a posta pe www.quia.com un chestionar la care au avut acces elevii din țările participante despre folclor, cultura și istoria țărilor participante cât și puncte de vedere privind violența, agresiunea în raport cu toleranța, înțelegerea și conviețuirea în bune relații; de asemenea România a fost responsabilă cu selectarea unui logo al proiectului. La prima întâlnire în Turcia , fiecare grup și-a prezentat țara, localitatea și școala, a fost analizat chestionarul și răspunsurile date de elevi, a fost ales logo-ul proiectului și au fost stabilite unele detalii despre următoarele vizite în Polonia (februarie 2012) și Slovenia (mai 2012). Turcia ne-a prezentat aspecte din folclorul specific zonei Anatoliei (dans, obiceiuri, bucătărie tradițională, răbdarea și înțelepciunea localnicilor și nu în ultimul rând istoria lor fascinantă).

Limba de comunicare este limba engleză, unul dintre obiectivele proiectului fiind dezvoltarea abilităților de comunicare în limba engleză; pe lânga acesta, proiectul se va concentra în principal pe valorile folclorice, care sunt parte din viața noastră de zi cu zi, de care nu ne dăm seama de multe ori și care au un rol fundamental în istoria poporului, deoarece acestea reflectă identitatea noastră culturală şi socială. Afirmarea identităţii noastre culturale este extrem de importantă, mai ales în epoca în care fenomenul de globalizare este lider, pentru ca generaţiile mai tinere să nu uite de originile şi de cultura lor. De asemenea, este foarte important de subliniat faptul că activităţile din acest proiect vor avea ca scop promovarea şi consolidarea comportamentelor pozitive si prevenirea celor negative. Pentru următoarele întâlniri comunicăm deja despre activități pe www.weebly.com unde sunt atașate aspecte din activitățile proiectului, iar finalitățile proiectului vor consta în editarea unei reviste despre activitățile proiectului, un film video cu aceeași tematică, un dicționar cu rețete culinare din țările participante (mâncăruri tradiționale), curiozități și aspecte interesante din istoria și cultura țărilor participante, care vor ajuta implicit la dezvoltarea personalităților cetățenilor europeni de mâine.