Proiect eTwinning

”Global Kids”

In ianuarie 2023 elevii clasa pregatitoare A , îndrumați de PIP Cristina Zlate s-au înscris în Proiectul eTwinning „Global Kids”. A fi un cetățean global presupune înțelegerea problemelor globale, aprecierea diversității și luarea de măsuri pentru a avea un impact pozitiv în lume.

Activitățile din cadrul proiectului eTwinning „Global Kids” la care au participat cu entuziasm copii clasei pregătitoare A, au avut ca scop: dezvoltarea educației durabile, prin formarea abilităților și comportamentelor de prevenire și protejare a mediului . Elevii au demonstrat prin exemplele pozitive și activitățile colaborative cu partenerii din : Turcia, Spania, Georgia , Italia, Spania, Lituania că pot contribui la menținerea și protejarea naturii, la găsirea unor soluții pentru problemele globale contemporane.