Proiect eTwinning

”ENVIRONMENTAL HEROES: RECYCLING ADVENTURES”

PIP Perianu Elena Ramona si elevii clasei a II-a B de la Școala Gimnazială ,, Gh. Banea” desfășoară în anul scolar 2023-2024 Proiectul e-Twinning "Environmental Heroes: Recycling Adventures”. Scopul proiectului este acela de a preda elevilor conceptul de reciclare într-un mod distractiv și interactiv.

Obiectivele proiectului sunt:

-Să sublinieze importanța protejării resurselor naturale prin dezvoltarea conștientizării elevilor asupra mediului.

-Să încurajeze elevii să dobândească obiceiul de a recicla și să aplice această conștientizare în viața lor de zi cu zi.

-Să permită studenților să producă soluții creative la problemele de mediu prin proiectarea de proiecte creative de reciclare.

-Să sprijine elevii să devină eroi de mediu activi și conștienți prin creșterea gradului de conștientizare asupra problemelor de mediu.

-Să încurajeze cooperarea și schimbul cultural între elevi din culturi diferite.

-Să dezvolte abilitățile elevilor de comunicare, lucru în echipă și rezolvare de probleme.

-Să înțeleagă efectele pozitive ale reciclării asupra societății și asupra mediului.

-Să încurajeze studenții să-și dezvolte abilitățile de conducere prin asumarea responsabilității pentru ei înșiși în timpul procesului de proiect.

-Creșterea gradului de conștientizare a reciclării în societate prin împărtășirea rezultatelor proiectului.

-Să încurajeze elevii să învețe utilizând eficient tehnologiile digitale.

-Să ofere elevilor posibilitatea de a se exprima și de a-și folosi creativitatea în timpul procesului de proiect.