Proiect eTwinning

”Christmas in our school”

Elevii Trupei de teatru “ Amicii” de la Scoala Primara nr. 1 Macin, impreuna cu bibliotecar Dimcea Carmen desfășoara in anul școlar 2023-2024, primul proiect Etwinning intitulat Christmas in our school . Alături de ei, în acest proiect sunt si elevi din Grecia, Georgia, Croatia, Turcia, Lituania, Italia, Polonia si Slovacia. Scopul principal al proiectului este de a arăta sărbătorirea Crăciunului în interiorul și în afara școlii. Prezentarea obiceiurilor populare. Elevii vor face schimb de urări de bine prin videoconferință, cântând colinde de Crăciun, schimbând felicitări virtuale de Crăciun și alte sarcini creative. Acest proiect va încuraja școlile să colaboreze, să cerceteze și să creeze. Proiectul include mai multe materii școlare (religie, curriculare transversale, dramă, cetățenie, natură și societate, cultură artistică, cultură muzicală, informatică, limbi străine, discipline de școală primară etc.).