Viorica Sandu

A văzut lumina zilei în comuna Mitoc din împrejurimile Botoșanilor la 23 ianuarie 1939. Școala primară a absolvit-o în comuna natală, iar gimnaziul și liceul la Botoșani. În perioada 1958-1963 urmează cursurile Facultății de Filologie din Iași, Universitatea „Al. I. Cuza”. După absolvire a fost repartizată la liceul Măcin. Și-a susținut examenele, cerute de această meserie la termen, definitivatul în 1966, gradul al II-lea în 1972, iar în 1977-1978 gradul didactic I. În primii ani de activitate didactică a predat în specialitate, limba și literatura română, dar în următorii ani a mai suplinit și alte specialități printre care, limba franceză, limba latină și chiar educație fizică.

În întreaga activitate, profesoara Sandu Viorica a dovedit multă competență profesională, a lucrat cu dăruire pentru pregătirea elevilor în vederea olimpiadelor și a urmărit metodic și cu exigență desfășurarea procesului de învățământ din școală.

În perioada 1979-1989 a fost la conducerea Școlii „Gheorghe Banea”, în calitate de director.