Ștefan Constantin

Născut la 2 iunie 1938 în Brăila, unde a urmat școala primară și gimnazială în orașul natal, iar liceul la Pitești. Este absolvent al Facultății de Fizică din București. La liceul din Măcin, activează din 1970, unde obține gradul didactic I. A muncit cu pasiune în cadrul catedrei de specialitate și a condus cercul de fizică, insuflând elevilor dragoste pentru fizică, pentru rigoarea științei. Publică în revista „Fizică și chimie” articolul „Metode de rezolvare a problemelor”. Mulți dintre foștii elevi și-au urmat dascălul în pasiunea pentru legile fizicii. Rezultatele obținute la olimpiadele școlare au fost bune. A avut elevi care au ajuns la faza națională unde au obținut rezultate apreciabile.