Stan Elena Doina

Născută la 14 februarie 1943, în Brăila. A început școala primară la Sulina și, după primele trei clase, părinții mutându-se la Măcin, și-a continuat școala aici, până când a absolvit liceul (clasă de real) în 1960. Fiind fiică de funcționari, a întâmpinat mari greutăți la înscrierea în învățământul superior. A stat un an pedagogă la internatul liceului din Măcin. A fost cel mai greu an din viața sa. Avea doar 17 ani și îi era foarte greu să se impună în fața elevilor de liceu și de școală agricolă. În 1961 a devenit studentă la Institutul Pedagogic de 3 ani, din Constanța, Facultatea de Filologie. A terminat studiile în 1964 și a fost repartizată în comuna Văcăreni, unde a funcționat o lună și opt zile. Prin transfer, a venit la Casa Pionierilor, din Măcin, unde a funcționat doi ani. Din 1966 și până în 1988, când s-a pensionat, a funcționat la Școala „Gheorghe Banea”, din Măcin. I-au fost dragi copiii și meseria pe care a practicat-o.