Sandu Petru

S-a născut la 14 iunie 1936 în comuna Caragacii-Vechi, jud. Ismail, Basarabia. Școala primară a urmat-o în comuna Gurguieți, jud. Brăila.

Între 1950-1954 urmează cursurile liceului „Nicolae Bălcescu” din Brăila. Renunțând la o carieră militară, între 1958-1963 urmează cursurile Facultății de Filologie din cadrul Universității „Al I. Cuza” Iași. A fost repartizat la liceul din Măcin în 1963, unde a funcționat cu scurte întreruperi.

Între anii 1966-1968 urmează cursurile postuniversitare de relații internaționale din București. La absolvire este încadrat ca atașat diplomatic în cadrul Ministerului Afacerilor Externe. După un an revine din motive obiective, la catedră, în Măcin.

A susținut toate examenele de grad, în 1983 pentru gradul didactic I. În cei peste 30 de ani la catedră a contribuit, alături de ceilalți colegi din catedră, la instruirea și educarea multor generații de tineri, dintre care mulți au ajuns astăzi cetățeni utili țării.