Roată Gafia

S-a născut în 1950, la 25 ianuarie, în orașul Măcin, județul Tulcea. A absolvit Universitatea „Al. I. Cuza”, Iași, Facultatea de Filologie, secția română-franceză. În calitate de profesoară de limbă franceză a organizat prima excursie în Franța în anul 1992. În anul 1994 a reușit să realizeze înfrățirea Școlii „Gheorghe Banea” cu colegiul „Sebastien Vauban”, din Blaye, Franța. Ca urmare a acestei înfrățiri au mai avut loc încă trei schimburi școlare între Școala nr.2 și Colegiul „S. Vauban”. La aceste schimburi au luat parte 78 de elevi ai școlii și 8 cadre didactice. Excursiile le-a organizat cu ajutorul conducerii școlii. Școala a primit de la acest colegiu 2 calculatoare complet echipate, manuale școlare și două donații ale marilor enciclopedii „Larrousse”. În anul 2002, luna ianuarie, s-a deplasat într-o vizită pregătitoare la același colegiu francez cu același director al școlii, Oprescu Narcis Doru, și, împreună cu conducerea colegiului, au elaborat un proiect european în Programul Socrates secțiunea Comenius- „Noile tehnologii, cu un pod al patrimoniului istoriei și tradițiilor între Gironde și Dobrogea”. În perioada 1992-2001 a fost metodistă la limbi străine, pentru centrul metodic, zona Măcin.