Lucia Giurgea

S-a născut la 13 martie 1946, în comuna Făcăeni, județul Ialomița. A absolvit Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, din Brăila și Școala de arte și meserii din Călărași. A lucrat în Școala „Gheorghe Banea”, între anii 1971-1999, ca maistru instructor-confecții, în cadrul obiectului educație tehnologică. De asemenea, în decursul anilor a depus mult interes în formarea la elevi, a unor priceperi și deprinderi necesare obținerii unor obiecte utile și frumoase, cum ar fi: seturi de șervețele, fețe de masă lucrate cu diferite puncte de broderie, obiecte de îmbrăcăminte, tricotaje. De asemenea, în cadrul atelierului de educație tehnologică s-au lucrat costume populare nord-dobrogene, care au intrat în dotarea școlilor și grădinițelor din orașul Măcin.

A avut mai multe expoziții cu modelele originale realizate în cadrul acestui atelier.