Elena Vlad

S-a născut la 30 noiembrie 1930 în cartierul Nedelcu Chercea Brăila. Cursurile școlii primare le urmează la școala din cartier. Candidează la ocuparea unui loc la liceul Comercial din Brăila, în 1942. Neșansa este că acest liceu în 1948 se desființează. Se transferă la liceul „Domnița Bălașa” pe care îl va absolvi în 1951. În următorul an se prezintă la concursul de admitere la Facultatea de Limbi Străine, din cadrul Universității din București, unde este repartizată la Institutul de Limbi Slave. Între 1955-1959 întrerupe cursurile facultății. Funcționează ca profesor suplinitor în județul Galați, la Tudor Vladimirescu și la liceul din Măcin. În 1959 se înscrie la Facultatea de Limbi Străine București, pe care o va absolvi în 1963. Devine titulară la liceu în 1964 și funcționează până la pensionare în 1987. Colectivele de elevi au apreciat pregătirea profesională, măiestria pedagogică și seriozitatea cu care lucra. A acordat atenție deosebită pregătirii elevilor pentru olimpiadele școlare, ajungând cu elevii până la faza națională, obținând locuri fruntașe.