Constanța Buzea

Vine în Măcin în anul 1955, ca absolventă a Institutului Pedagogic din București. S-a născut în 1932, la Brăila, oraș unde învață clasele I-VII și Școala Normală. Își începe cariera ca profesoară de limba română.

De-a lungul anilor a profesat cu multă dragoste și dăruire obiectul pe care și l-a ales. A pregătit generații întregi cu o exigență deosebită. Mulți elevi au participat la olimpiade, obținând numeroase premii.

Cu multă dragoste a pus în scenă diferite piese pentru copii și tineret, fiind regizor artistic, tehnic, de lumină, de sunet, de costume, de machiaj. A participat cu multe referate de metodică, la cercurile pedagogice, a fost o îndrumătoare deosebită pentru tinerele generații de profesori. Colegii și foștii elevi au rămas cu imagine deosebită despre profesoara Constanța Buzea. În 1988 s-a pensionat.